موضوعی که اغلب نوازندگان سه تار باهاش مشکل دارن اهمیت ناخن نوازنده هست . آیا شما هم با این مشکل دارید که ناخن انگشت اشارتون به انگشت کناری میخوره یا به سیم بغلی میخوره ؟ من براتون میگم که چیکار کنید . مطلب پایین رو بخونید .

اهمیت ناخن در نوازندگی سه تار

اکثر هنرجوها با این مشکل دارن که ناخن هاشون میشکنه ، مخصوصا آقایون . باز خانمها یکم بیشتر مراقب ناخنهاشون هستند . البته به نوعی به جنس ناخنتونم بستگی داره . یه عده ناخن ها تا به جایی اشاره میشه میشکنه یه عده هم خیلی مستحکمه . یه چیزی برام عجیبه تا قبل اینکه نوازنده بشم اصلا ناخن هام نمیشکست وقتی شروع به نوازندگی کردم همش احساس میکنم زود به زود میشکنه . شایدم تلقینه بگذریم . در کل این رو بدونید معمولا حرفه ای ها از ناخنشون برای مضراب زدن استفاده میکنند چون یه صدای خاص تری داره و احساس بهتری به آدم میده و تسلط بیشتری  بیشتری روش هست . پس اگه قراره با ناخن بنوازید تا جایی که میتونید سعی کنید از ناخنتون مراقبت کنید . 

فرم ناخن برای نوازندگی سه تار

دو مشکل وجود داره که ما رو اذیت میکنه ، یکی گوشه سمت راست ناخن چون موقع ریزهای متوالی» به انگشت کناری میخوره و باعث میشه ریزهامون مرتب نباشه و برامون عذاب آور میشه و مشکل بعدی گوشه سمت چپ ناخن هست . وقتی تنظیم نباشه یا به سیم مورد نظرمون برخورد نمیکنه یا به صفحه ساز میخوره . اکثرا نمیدونن با این مشکل چیکار کنن . راهش رو بهتون میگم اصلاجای نگرانی نیست . در ابتدا بهتون بگم  نزارید ناخنتون بیشتر از 4 الی 5 میلیمتر بلند بشه . باید ناخن رو سوهان بزنید به این صورت که نوک  ناخن رو صاف کنید و ازحالت گردی درش بیارید . بعد دوطرف ناخن هم صاف کنید . تقریبا مثل اضلاع یه مستطیل . خوب حالا از سمت چپ ناخن یه شیب بهش بدید به طرف سمت راست ناخن . اینجوری گوشه چپ ناخنتون بلندترمیشه و این چیزیه که ما میخوایم . خوب حالا یکم باید با سوهان پرداختش کنید . به شکل زیر توجه کنید. نمونه یه ناخن مناسب مخصوص نوازندگی سه تار .

درتصویر زیر، ناخن یکی از هنرجویانم به نام فرشته » را مشاهده میکنید . ایشون از کاشت ناخن » استفاده کردند . قبل از سوهان زدن از من الگوی صحیح را پرسیدند ، و من تصویر الگوی صحیح را برایش فرستادم و دقیق طبق الگو ناخنش را سوهان زد . از نظر من از نظر ناخنش برای مضراب زدن استاندارد و خوب هست و شما هم میتوانید از این تصویر الگو بگیرید . به خانمهایی که ناخنهایشان از نظر استحکام مشکل دارد پیشنهاد میکنم از کاشت ناخن استفاده کنند و طبق الگو سوهان بزنند . البته این مورد در مورد آقایون هم صدق میکند و آنها هم میتوانند ناخن بکارند و دقیقا مثل تصویر ناخن فرشته آن را سوهان بزنند . 

چگونه از ناخن هایمان مراقبت کنیم

باید بدونید که بین 10 تا 30 درصد ناخن هارو آب تشکیل میده . اگه آب داخل ناخن از این مقدار کمتر باشه شکنندگیش بیشتر میشه . موادی مثل کراتین و شبکهشاخی باعث استحکام ناخن ها هستند . کلسیم در صد خیلی کمی در ناخن هست . پس کمبود کلسیم نقشی در شکنندگی ناخن نداره . خانم ها به این نکته توجه کنید که لاک پاکن چربی ناخن رو از بین میبره و باعث شکنندگی اون میشه و همینطور مواد شوینده .

برای اینکه ناخن هایتان مستحکم شود موارد زیر رو رعایت کنید

1- ناخن رو چرب و مرطوب نگه دارید و از روغن گیاهی مثل روغن زیتون » استفاده کنید .

2- از کرم های چرب کننده استفاده کنید . هرچه بیشتر ناخن هارو چرب کنید به نسبت استحکامش بیشتر میشه .

3- جهت استحکام وزیبایی از لاک بی رنگ » استفاده کنید . این مورد واسه آقایون هم صادقه . من خودم خیلی اوقات از لاک بی رنگ استفاده میکردم .

4 – غذاهای پروتئین دار مثل گوشت و تخم مرغ مصرف کنید .

5 – ناخن هاتون رو به مدت 10 الی 15 دقیقه در شیر گرم نگه دارید ، دو مرتبه در هفته این کار رو انجام بدید .

6- یه حبه سیر رو برش بدید و روی ناخنتون بمالید . سه مرتبه در هفته این کار رو انجام بدید . سیر تاثیر زیادی در استحکام ناخن ها داره .

سه تار ناخن ,رو ,یه ,مشکل ,هم ,سه ,سه تار ,استفاده کنید ,» استفاده ,این مشکل ,نوازندگی سهمنبع

موسیقی ایرانی

دانستنی موسیقی

حالات روانی دستگاهها و آوازهای ایرانی

مقصر کیست؟ خواننده‌های پاپ سوپراستار، موزیسین‌های موسیقی اصیل گمنام

شعر

نمایشگاه "گل و مرغ اکنون" برگزار می‌شود

کنسرت خیابانی همایون شجریان

مشخصات

آخرین جستجو ها

آشپزخونه دانلود جدیدترین آهنگ ها سایت اینترنتی نی اریانا چت چاپ و تبلیغات akhbar tecnolozh3 دانلود سرا بلاگ ایران کرشمه آموزش فروش و فروشنده حرفه ای